Domail & Hosting

Domain Nedir ?

Bir domain, bir web sitesine erişmek için IP adresi olarak bilinen karmaşık bir sayı dizisini yazmak yerine daha akılda kalıcı bir şeyi(örneğin; sahral.com) yazmanıza imkan tanır. Peki bu süreç nasıl işler?

Web sitenizi oluşturan içerikler(fotoğraflar, blog gönderileri, yazı tipi dosyaları vb.) web sitenizin dosyalarıdır. Bu web sitesi dosyaları dünyanın dört bir yanındaki sunucularda barındırılıyor. Fakat bu sunucular sadece IP adresleri tarafından tanınıyor. IP adresiniz buna benzer bir sayı dizisidir: 113.18.67.21

IP adresleri, bir bilgisayarın internet üzerinden başka bir bilgisayarla iletişim kurmasını sağlayan kimlik numaralarıdır.

Ayrıca Domain Adı Sistemi (DNS) olarak adlandırılan bir araç daha mevcut. DNS sunucuları, IP adreslerini domain adlarına bağlayan bir telefon defteri gibi hareket eder. Bir DNS’nin görevi, alan adınızı belirli bir IP adresine yönlendirerek internette gezinmeyi çok daha kolay hale getirmektir. Böylelikle bir web sitesine erişmek istediğinizde IP adresini yazmak zorunda kalmazsınız. Yapmanız gereken tek şey domaini yazmaktır. Başka bir deyişle, domainler IP adreslerinin daha akılda kalıcı versiyonlarıdır.

Hosting Nedir ?

Hosting Türkçe anlamı “Alan Adı Barındırma” hizmeti olarak geçmektedir. Sitelerin çalışması için gerekli olan ve bir sunucuda size özel ayrılan hizmete kısaca hosting ( Alan Adı Barındırma) diyoruz. Web siteniz için Hosting hizmetiniz  sunucu ( Server ) tarafından sağlanmaktadır. Bu hizmet normal bilgisayarlar üzerinden de yayınlanabiliyor fakat normal kullanacağınız bilgisayarlar 7/24 açık olmaya uygun olmadığından dolayı bu hizmetler sunucu tarafından sağlanmaktadır.

Düşünsenize ;  Günün her saati www.sahral.com adresine girip işlem yapabildiğiniz bir yapının arka planında bir sunucu vardır ve o sunucu günün her saati açık durup işlem yapmaya hazır durumdadır.

Bunların yanı sıra mail hizmetleri de yine bu sunucular üzerinden verilmektedir. Maillerinizin kesintisi ve sürekli aktif durumda olması için hosting hizmetleri kullanılmaktadır.

Sunucuların sürekli kesintisiz olarak çalışabilmeleri için Datacenter dediğimiz, içerisinde yüzlerce ya da binlerce sunucuyu barındırabilen profesyonel yapılardır. Bu yapılarda Güçlü elektrik , internet ve ağ yapısına sahip yapı , Jenaratörler ve klimalar ile 7/24 Sistem mühendisleri tarafından gözetim altında bulunan odalardır. Datacenterlar’daki herşey yedekli bir yapı olarak kurulmuştur her şeyin bir yedeği bulunmaktadır ve bu yüzden Hosting yayını yapmak için bu tarz yapılar kullanılır.

Hosting hizmetinin çalışma mantığında ise Domain ( Alan Adı ) hizmetinin DNS ( Alan Adı İsimlendirme) üzerinden yönlendirmesi ile çalışmaya başlamasıdır. Siz sitenin adını yazarak erişmeye çalıştığınızda arka planda Domain’e karşılık gelen ip adresini DNS aracılığı ile size ulaşmasıdır.

Hosting alırken dikkat etmeniz gereken noktalar ;

  • Siteniz ve Mail adresiniz için aldığınız alan boyutu

  • Genel özellikleri ve sunucunun desteklediği programlar

  • Sunucu Performansı ( Hız)

  • Sunucunun Bulunduğu Yer

  • Sabit İp Kullanımı

Domain & Hosting

Yaptıklarımız